Zapisz się do newslettera i odbierz 20 punktów w programie lojalnościowym :) Przy najbliższych zakupach wymienisz je na coś fajnego!
Jeśli nie szukasz konkretnej włóczki, a tylko np. włóczki do amigurumi, lub włóczki na sweter, tutaj możesz przejrzeć włóczki, ze względu na ich skład – akryl, bawełna, wełna, poliester, a może mikrofibra?
Jeśli wiesz dokładnie, czego potrzebujesz, być może łatwiej będzie Ci przejrzeć włóczki według producenta.
Jaka włóczka będzie odpowiednia do mojego projektu?
Przy wyborze włóczki można kierować się wieloma wskazówkami.
Po pierwsze, jeśli korzystasz z gotowego wzoru lub schematu, sprawdź, czy autor nie podaje sugerowanej włóczki dla tej robótki. Nie musisz oczywiście wybierać tej konkretnej, ale warto sprawdzić jej skład i liczbę metrów w motku, żeby znaleźć jej odpowiednik. Ma to szczególne znaczenie przy dzierganiu ubrań, kiedy to rozmiar zdecydowanie ma znaczenie ;) Jeśli bowiem dobierzesz włóczkę zbyt cienką lub zbyt grubą w porównaniu do użytej w oryginalnym projekcie, efekt końcowy może bardzo różnić się od zamierzonego. Pamiętaj również, że przed rozpoczęciem robótki warto zrobić próbkę ściegu i porównać ją z danymi udostępnionymi przez autora wzoru.
Po drugie, wybierz włóczkę o składzie, który będzie odpowiedni do Twoich celów i oczekiwań. Zależy Ci na miękkości i efekcie pluszu? – wybierz którąś z włóczek poliestrowych (do najpopularniejszych należą Himalaya Dolphin Baby czy Aksamitek). Szukasz dobrej włóczki na czapkę lub sweter? – sięgnij po którąś z dodatkiem wełny, żeby zapewnić jednocześnie ciepło i przewiewność. Marzy Ci się serwetka lub zazdrostki? – zdecyduj się na cienką włóczkę bawełnianą lub kordonek. Potrzebna Ci włóczka na amigurumi? – użyj włóczki bawełnianej (np. Catania, Alize Bella), bawełniano-akrylowej (np. YarnArt Jeans) lub pluszowej (np. Dolce, Mink, Tendresse). Chcesz zrobić koszyczek lub dywan – rozejrzyj się wśród sznurków i włóczek typu „tube yarn” (np. Cord).
Po trzecie, dobierz włóczkę mając na uwadze odbiorcę i jego preferencje lub alergie/wrażliwość na dany produkt. I tak, dla osób o wrażliwej skórze czy wegan nie będziemy raczej dziergać z wełny, dla szczególnie dbających o ekologię wybierzemy naturalne włóczki, bez zawartości akrylu, a dla dzieci – delikatne włóczki bawełniane lub włóczkę z certyfikatem OEKO.
Po czwarte, znaczenie ma też pora roku! Na wyroby letnie i wiosenne wybierz włóczki bawełniane, bambusowe, lniane lub mikrofibrę. Należy tez zwrócić uwagę na grubość nitki – najlepiej sprawdzą się tutaj cienkie włóczki. Na zimniejsze tygodnie roku – jesień i zimę – można wybrać już coś zdecydowanie grubszego, np. z zawartością wełny.
I w końcu, warto zastanowić się, ile czasu chcemy poświęcić na pielęgnację gotowego wyrobu. Włóczka bawełniana, tak samo, jak włóczka akrylowa, nadają się najczęściej do prania w pralce. Włóczki wełniane są pod tym względem bardziej wymagające, trzeba więc mieć to na uwadze już na etapie doboru włóczki.